Emeklilere 24 Gün Sonra Sürpriz! Sadece Bir Kereye Mahsus Yapılacağı Resmen Açıklandı

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi sonrası emekli sayısı 16 milyonu aştı. Türkiye’nin en büyük sosyal grubu emekliler oldu. Emeklilerle ilgili çalışmalar haftalar süren çabaların ardından kamuoyuna sunuluyor.

EMEKLİ MAAŞLARINA YAPILAN ARTIŞLAR

14 ve 28 Mayıs seçimlerinin ardından emeklilere vaat edilen artış yapılmadı. İktidar, geçtiğimiz yıl Temmuz ayında maaşlara %25 enflasyon farkı ekleneceğini açıkladı. Bu artış yalnızca kök maaşlara yapıldı. En düşük emekli maaşı alanların aylıklarında artış olmadı. Yılın ilk ayında yapılan zam %49.25 ile sınırlı tutuldu. Ancak bu artış en düşük emekli maaşına yansımadı. 7.500 lira olan taban aylık %33.34 oranında artışla 10.000 liraya yükseldi.

BAYRAM İKRAMİYELERİ VE ÖDEMELER

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı statüsünde 16 milyonun üzerinde emekli vatandaş var. Emekliler, Ramazan Bayramı’nın ardından Kurban Bayramı’nda da 3.000 TL ikramiye almayı bekliyor. Kurban Bayramı öncesi sürpriz bir karar alındı. Kurban Bayramı’nın erken başlaması nedeniyle emekliler maaşlarının da erken ödenmesini talep etti. Bu talep dikkate alındı ve emekli maaşlarının normal tarihinden önce ödenmesi kararlaştırıldı. Emekliler, bayram öncesi hazırlıklarını daha rahat yapabilecek.

MAAŞLAR ERKEN ÖDENECEK

Haziran ayında maaşlar normalde 17-26 Haziran arasında hesaplara aktarılacaktı. Bu kez bir defaya mahsus öne alınacak. Bayram ikramiyesiyle birlikte emeklilerin ödemeleri 10-14 Haziran arasında yapılacak. Ödemeler, emeklilerin statülerine göre tarihlere dağıtılacak. İlk olarak Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) emeklileri, ardından Bağ-Kur ve son olarak Emekli Sandığı mensuplarına ödemeler yapılacak.

EMEKLİLERİN BAYRAM ÖNCESİ RAHATLIĞI

Emekliler, maaş ve ikramiyelerini alarak bayram hazırlıklarını daha rahat yapabilecekler. Emekli maaşlarının ve ikramiyelerinin erken ödenmesi, birçok emekli vatandaş için büyük bir kolaylık sağlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir